SLOVO PŘEDSEDY, JAK SPRÁVNĚ VOLIT

Vážení spoluobčané, příznivci ODS,

volby do zastupitelstev městských částí, do Zastupitelstva města Brna se kvapem blíží, takže určitě neuškodí několik důležitých informací a rad, jak správně volit.

Právo volit má každý občan ČR, který ve dny voleb dosáhne věku nejméně 18 let a je v den voleb v dané obci, městě, městském obvodu nebo městské části přihlášen k trvalému pobytu.

Zásady a způsob hlasování je následující:

  •  volič může volit nejvýše tolik kandidátů, kolik členů zastupitelstva má být zvoleno. V Černovicích může tedy volit 21 kandidátů do Zastupitelstva městské části (ZMČ), a dále 55 kandidátů do Zastupitelstva města Brna (ZMB).
  •  volič může na hlasovacím lístku do ZMČ a ZMB označit křížkem ve čtverečku v záhlaví sloupce s kandidáty volební strany nejvýše jednu volební stranu, v našem případě ODS. Zároveň může označit v rámečku před jménem kandidáta křížkem další kandidáty, pro které hlasuje, a to v libovolných samostatných sloupcích, ve kterých jsou uvedeny ostatní volební strany. Takto volí přednostně jednotlivě označené kandidáty, dále tolik kandidátů křížkem označené volební strany, kolik činí rozdíl počtu členů zastupitelstva, kteří mají být zvoleni, a označených jednotlivých kandidátů, a to v pořadí, v němž jsou kandidáti označené volební strany uvedeni v jejím sloupci.

Příklad pro nás: volič označí křížkem v záhlaví stranu ODS a z ostatních stran kandidujících do ZMČ označí křížkem jména celkem 5 kandidátů. Tím dá těmto 5 označeným kandidátům po 1 hlasu a kandidátům ODS celkem 16 hlasů, každému z kandidátů na 1. až 16. místě po jednom hlasu. Takto ale oslabuje volební výsledek vybrané strany !

* volič může na hlasovacím lístku označit v rámečku před jménem křížkem toho kandidáta, pro kterého hlasuje, a to v kterémkoliv ze sloupců, v němž jsou uvedeni kandidáti jednotlivých volebních stran. Tím se ovšem může stát, že nevyužije svůj volební potenciál 21 hlasů do ZMČ nebo 55 hlasů do ZMB a hlasuje jen pro několik jednotlivých kandidátů.

A teď k časté otázce tzv. „preferenčních hlasů“ v rámci jedné volební strany. Tuto variantu nelze v těchto komunálních volbách uplatnit, protože § 41, odst. 3 volebního zákona zní:

je-li na hlasovacím lístku označena volební strana křížkem ve čtverečku v záhlaví jejího sloupce a současně jsou označeni kandidáti této volební strany křížkem v rámečku před svým jménem, k označení kandidátů se nepřihlíží.

Další diskutovaná otázka zní : jak se posuzují hlasy pro kandidáty, kteří se kandidatury vzdali, nebo byli odvoláni ? Odpověď je jednoduchá: ke kandidátům, kteří se kandidatury vzdali nebo byli odvoláni a k hlasům pro ně odevzdaným se nepřihlíží. Zároveň se snižuje počet kandidátů příslušné volební strany.

Na závěr tedy užitečný návod pro voliče ODS: volte kandidáty naší strany tím nejjednodušším způsobem, a to tak, že na hlasovacím lístku označíte křížkem ve čtverečku v záhlaví sloupce s kandidáty volební stranu ODS. Tím všem kandidátům udělíte po jednom hlasu a celé straně a kandidátce ODS celkem 21 hlasů (ZMČ), či 55 hlasů (ZMB).

Touto jednoduchou volbou tak podpoříte volební program ODS jak v Černovicích, tak v městě Brně.

Kandidáti ODS Vaši důvěru určitě nezklamou a udělají vše pro to, aby Černovice a Brno byly dobrým místem k žití.

Ludvík Kadlec

předseda Místního sdružení ODS Brno-Černovice

Share
Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *