Slovo předsedy Místního sdružení Občanské demokratické strany k zasedání ZMB dne 18. března 2014 (Amazon)

Vážení členové a příznivci Občanské demokratické strany,

jako člen Zastupitelstva města Brna Vás informuji o tom, jak a proč jsem takto hlasoval dne 18.3.2014 na zasedání zastupitelstva města Brna, kdy jsem se  při hlasování o usnesení k bodu 55. („Amazon“) zdržel hlasování, protože v platném Územním plánu města Brna (ÚPmB) byly v oblasti BPZ-ČT stanoveny specifické podmínky, odchylné od všech ostatních ploch pro průmysl na území města Brna. Specifickými podmínkami byly striktně určeny druhy činností, které mohou být v této lokalitě umístěny. Je to zpracovatelský průmysl, především z oboru letectví, kosmonautiky, dopravních prostředků, výpočetní techniky, informačních technologií, elektroniky, telekomunikací a radiokomunikací, farmacie, biotechnologie, lékařských přístrojů.
Současně jsou ve specifikaci vyjmenovány činnosti, které jsou zde zakázány. Nelze zde umístit zpracování surovin, těžké strojírenství, chemickou výrobu, obchod, skladování a distribuci.
Doposud bylo plnění těchto specifických činností dle ÚPmB pro tuto lokalitu Stavebním úřadem ÚmČ Brno-Černovice vždy  požadováno. Za období cca 10 let se tedy podařilo udržet výjimečnost (až ušlechtilost) této lokality Brněnské průmyslové zóny.
Do této lokality však chce přijít společnost CTPark se záměrem výstavby distribučního skladu pro budoucího provozovatele – společnost Amazon, tudíž s typem stavby, který je v lokalitě BPZ-ČT dle platného ÚPmB výslovně zakázán.
Každý zastupitel je dle starého ObčZ i NOZ povinen vykonávat svou funkci s péčí řádného hospodáře, tj. s nezbytnou loajalitou a s potřebnými znalostmi a pečlivostí, informovaně a v obhajitelném zájmu společnosti. Protože jsem si nebyl jist, zda by v budoucnu nemohla vzniknout škoda městu Brnu v souvislosti s požadavkem náhrady škody od společnosti CTPark, a s tím i související trestní odpovědnost zastupitelů za chybné rozhodnutí, hlasoval jsem tak jak uvedeno výše.
Dle mého názoru se změna ÚPmB měla řešit daleko dříve a měl ho řešit ten, kdo stál u přípravy celého projektu více než rok a o nesouladu s ÚPmB musel vědet.
Můj osobní názor na umístění Amazonu v Brně na BPZ-ČT je negativní, s ohledem na dopravní zátěž kamionové a ostatní logistické dopravy ve Slatině, Černovicích a Tuřanech (jsem i místostarostou v MČ Brno-Černovice). Vytváření nových pracovních nízkoplacených míst v překladišti Amazonu je velmi, velmi diskutabilní, co se zájmu a hlavně prospěchu českých občanů týká.
O správnosti mého rozhodnutí mě přesvědčila internetová diskuse na Novinkách. Cz ze dne 19.3.2014,  rovněž i kladné ohlasy z mého okolí. Demagogická až hysterická hodnocení  neschválení projektu „Amazon“ ze strany některých médií, skoupených a vlastněných panem Babišem, mě nechávají chladnými. Je třeba znát celou pravdu, pro schválení se vyslovilo 25 zastupitelů, z toho pouze 13zastupitelů ČSSD, pouze 2 zastupitelé ODS, 6 zastupitelů TOP09 a 4 zastupitelé KDU-ČSL.

Ludvík Kadlec

předseda Místního sdružení

Občanské demokratické strany

Brno-Černovice

Share
Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *