Teplotní mapa Černovice

Léto nám přináší s sebou vždy teplé počasí a dnešní den není výjimkou. Proto nám to nedalo a koukli jsme se, jak jsme na tom s teplotou v Černovicích. Kde se nejlíp před teplem schovat a kam raději nechodit? Podívejte se na teplotní mapu Černovic.

Místa s jasně červenou, oranžovou, nebo žlutou barvou jsou ta s vyšší teplotou vzduchu. To je způsobeno tzv. tepelným ostrovem, který vzniká v důsledku vyšší absorpce a nižší odrazivosti slunečního záření městskými povrchy, jako jsou asfalt, beton, cihly a kovy. Tyto povrchy se více zahřívají a déle udržují teplo než přírodní povrchy, jako jsou tráva, půda a voda. Tepelný ostrov tak zvyšuje teplotu vzduchu ve městech o několik stupňů Celsia oproti okolní krajině. A i když těchto tepelných ostrovů nemáme v Černovicích tolik, myslíme, že tato informace se bude hodit nejen maminkám s malými dětmi nebo seniorům. 🙂

Teplota vzduchu ve městech má vliv na naše zdraví a náladu. Při vysokých teplotách se můžeme cítit unavení, podráždění, dehydrovaní a trpět úpalem nebo úžehem. Zároveň také ovlivňuje kvalitu ovzduší, protože při vyšších teplotách dochází k většímu vypařování vody a tím k vyšší vlhkosti a mlze.

Přidáme ještě pár statistických údajů. Podle Českého hydrometeorologického ústavu byla průměrná teplota vzduchu v Brně v roce 2020 10,9 °C, což je o 1,4 °C více než dlouhodobý průměr. Nejteplejším měsícem byl srpen s průměrnou teplotou 21,5 °C, zatímco nejchladnějším byl leden s průměrnou teplotou -0,7 °C. Nejvyšší naměřená teplota vzduchu v Brně byla 40,4 °C v červenci 2015 a nejnižší -27,5 °C v lednu 1987.

Teplota vzduchu nejen v Černovicích je zajímavým tématem, které se dotýká každého z nás. Můžeme ji sledovat na internetu nebo v aplikacích pro mobilní telefony a porovnávat ji s jinými místy. Můžeme si také přizpůsobit své oblečení, stravu a aktivitu podle toho, jak je venku teplo nebo chladno. A hlavně můžeme přispět k tomu, aby byla teplota vzduchu ve městech příjemná pro nás i pro životní prostředí.

zdroj: Data.brno.cz

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *